Halk Bankası Genel Müdürlüğü

Halk Bankası Genel Müdürlüğü’nün, 1990’da tamamlanan ilk binasının Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’na devredilmesinden sonra, Ankara Eskişehir yolu üzerinde, ilk binanın 2 km batısında inşa edilmiştir. Program ilke olarak ilk yapı programına benzemektedir. Bu defa bankacılık okulu ve lokal çıkarılmış, yeni ve bağımsız bir bilgi işlem bloğu istenmiştir.
Kompozisyonu oluşturan üç yapı, Genel Müdürlük, Bilgi İşlem Merkezi, Banka Merkez Şubesi ile oditoryum, oval biçimli bir merkezi alanın çevresine yerleştirilmiştir. Bu alana, arsanın kuzey ve batı yönlerindeki iki ana girişten iki yanı ağaçlı iç yollarla ulaşılmaktadır. Güneydeki Ankara-Eskişehir yoluna göre yüksekte kalan ve bir esplanad niteliğindeki giriş alanının çevresindeki düzenli aralıklı aydınlatma direkleri mekan etkisini güçlendirmektedir.
Genel müdürlük ve yönetim kurulu bürolarını içeren yüksek yapının, plan kurgusunun, ilk yapının benzeridir. Ancak yeni binanın kütle tasarımında, dört köşedeki kulelerde, yan yüzeylerde, asma bahçelerini taşıyan strüktürde ve çatıda farklı, daha serbest biçimler aranmıştır. Ekonomik nedenlerle, bu komplekste de cepheler, koruyucu boya kaplamalı brüt beton olarak düşünülmüştür.

Proje Bilgileri

Yer: Ankara, Türkiye
İnşaat Alanı: 90,000m²
İşveren: Halk Bankası
Proje Tarihi: 1993
Yapım Tarihi: 1998
Sunulan Hizmetler: Avan Proje, Uygulama Projesi

Category

1990'lar, Yönetim