Vinero Wine Factory

Eceabat’ta Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içinde, bölgedeki geniş üzüm bağları arasında,yapılaşma için izin verilen bir alanda şarap üretim tesisi olarak projelendirilmiş ve uygulanmıştır.
Toplam 16000 metrekare olan yapı, üretim ve misafirhane olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İki bodrum ve bir zemin kattan oluşan üretim blokunda, bağlardan toplanan üzümün tesise getirilişinden, şişelenip sevkine kadar olan aşamaları, doğal akış ve düşey sirkülasyon ilkeleri göz önünde tutularak düzenlenmiştir. Topoğrafyadan, üretimin gerçeklerinden doğan,doğal,çağdaş ve özgün bir mimari amaçlanmıştır.
Üretim bloku ile 25 odalı misafirhane yapısını bağlayan üzeri örtülü iç sokaktan girilen üretim blokunda, Ana giriş holünden başlayan bir dolaşım senaryosu ile fabrikaya gelen ziyaretçilere üretim süreci tanıtılmaktadır. Üretim alanlarının planlamasında iç mimaride etkili olması amaçlanan mekanlar tasarlanmıştır. Fermantasyon tankları bölümü ve ana fıçı kavı, ziyaretçinin bütün mekanı kavrayabileceği şekilde dairesel formda tasarlanmıştır.
Üretim bloku’nun batısında geniş bir yansıma havuzu bulunmaktadır.Bu havuzun arka fonundaki kavisli cephede yeralan şarap tadım balkonu; iç mekanla dış mekan arasında mimari olarak vurgulanan bir anlatım ile konumlandırılmıştır. Bu mekanda ; karşısındaki üzüm bağları ile iç içe hissedilecek şarap deneyimlemesi, tesisteki ziyeretçi dolaşımının son noktası olarak zihinlerde iz bırakacaktır.
Aile bireylerinin ve özel ziyaretçilerin zaman zaman kalabileceği bir misafirhane işveren tarafından istenmiş ve bu yapının Güney Fransa’daki geleneksel şaraphanelerin şatolarına gönderme yapması talep edilmiştir. Bu isteğin; Bu şatoların doğrudan benzerini yapmak yerine günümüz mimarisi içinde çağdaş bir yorum ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

Project Information

Location: Canakkale, Turkey
Size: 16,000m²
Employer: Sanovel
Project Date: 2012
Build Date: 2015
Services Provided: Preliminary Project, Application Project
Interior design: CM Mimarlik

Category

2010's, Commercial, Industrial, Touristic