Sabiha Gokcen International Airport

2006 yılında Heaş ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından açılan sınırlı katılımlı bir proje yarışması sonucunda birincilik ödülünü kazanmış, 31 Ekim 2009’da işletmeye açılmıştır.. Proje kapsamında; 227000 m2 alanlı terminal binası, 128 odalı havaalanı oteli, VIP bloğu , ilave apron, 4000 araç kapasiteli katlı otopark binası ile 1500 araç kapasiteli açık otopark yer almaktadır.
Esnek plan çözümleri ve iyi planlanmış kurgusuyla, 10 milyon yolcu/yıl için projelendirilen terminal binasının kapasitesinin, danışman firmanın yaptığı fizibilite çalışmalarına göre ; 20 milyon hatta 25 milyon yolcu taşıyabileceği , gelecekte yapılacak büyütmelerle ise 40 milyon yolcu/yıl kapasitesine ulaşılabileceği öngörülmektedir.
Terminal binasında, mekansal formlarda özgün ve kalıcı bir mimari amaçlanmıştır. Giden katında yüksek ve geniş hacimler oluşturan ana mekanın üzeri , 48 ve 32 mt açıklıktaki 7 adet çelik çatı tonozu ile örtülmüştür., Dalga formu oluşturan bu tonozlardaki ışıklıklardan iç mekana gün ışığı alınmıştır. İskele blokunda, 8 adet büyük gövdeli veya 16 adet orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verebilecek çoklu uçak park ettirme sistemi (Mars – multıple aircraft rampling system) uygulanmıştır.
Bodrum kat kolonları betonarme olan terminalin üst yapısı tamamen çelik olarak imal edilmiştir. Uygulanmış olan sismik izolatör sistemi ile terminal binası dünyanın en büyük sismik izolatörlü yapısı olmuştur.
110.000 m² kapalı alanlı Otopark bloku, zemin altındaki kullanımıyla, binanın önünü açarak her yerden görünmesini sağlamış, kolay algılanarak binaya ulaşımı kolaylaştırmıştır.

Project Information

Location: Istanbul, Turkey
Size: 345,000m²
Employer: Heaş – Limak GMR Partnership
Project Date: 2007
Build Date: 2009
Services Provided: Competition Project, Preliminary Project, Application Project, Professional Supervision

Category

2000's, Transportation