Ashgabat International Airport

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki mevcut havalimanı arsasında 14 milyon yolcu/yıl kapasiteli yeni uluslararası havalimanı kompleksi için açılan ihaleyi bir Türk firması kazanmıştır. Tasarımı, ihaleyi alan Polimeks firması tarafından yapılmış olan proje; yeni veri ve talepler ile geliştirilerek kesin proje haline getirilmiş ve uygulama projeleri hazırlanmıştır.
Proje kapsamında; 146.500 m2 alanlı Terminal binası, 50 odalı Havaalanı oteli, 8500 m2 alanlı VIP binası, 4100 araç kapasiteli Otopark binası ile 1820 araç kapasiteli açık otopark yer almaktadır.
Ülkenin sembolü olan Laçin kuşu formu ile simgeleştirilmiş olan yapının terminal bölümünde; çatı strüktürü ve dış kaplaması, kuş formlu heykelsi bir modelden alınarak inşa edilebilir proje haline getirilmiştir.
İskele blokunda 11 adet büyük gövdeli veya 22 adet orta gövdeli uçağa eşzamanlı hizmet verebilecek çoklu uçak park ettirme sistemi (Mars-multiple aircraft system) kullanılmıştır. İlk aşamada 4 adedi çift çıkışlı, toplamda 30 köprü ile gelecekteki kapasite artışını karşılayacak şekilde projelendirilmiştir.
Tasarımı büromuz tarafından yapılan iç mimari projelerinde; Türkmenistan’ın, özellikle ülkenin başkanı olan Türkmenbaşı’nın beğenisine göre talep edilen iç mimari anlayışını; uluslararası bir terminal binası olması nedeniyle çağdaş mimarlık yaklaşımları ile bağdaştırarak, özgün bir iç mimari tasarımı yapılması amaçlanmıştır.
Benzer şekilde kuş formu ile simgeleştirilen bir yapı olarak projelendirilmiş olan VIP binası ve Otopark blokları da yeni veri ve talepler ile kesin proje haline getirilerek uygulama projeleri hazırlanmıştır.

Project Information

Location: Ashgabat, Turkmenistan
Size: 210,000m²
Employer: Polimeks
Project Date: 2014
Build Date: 2016
Services Provided: Architectural Application Project, Interior Preliminary and Application Project

Category

2010's, Transportation