Türkan Dereli İlköğretim Okulu

Sanayici bir aile tarafından hibe olarak yaptırılan 24 derslikli ilköğretim ve 20 derslikli lise binaları için Kocaeli’nde, Seka’ya ait bir arazi tahsis edilmiştir.
Yapı programı ilköğretim ve lise programlarının gerektirdiği özel derslikler, laboratuarlar, kütüphane ve idari mekanların yanı sıra, iki okula ayrı yemekhane ve bağımsız girişi olan bir spor salonuyla bir anaokulunu da içermektedir. Bu yoğun programa göre küçük olan arsada işlevin gereksinimlerini ve kapalı-açık alan dengesini sağlamak zorunluluğu kompakt bir tasarıma yönlendirmiş, kendi içinde bağımsız bir bütün olan anaokulunun ise ayrı bir blokta yer alması tercih edilmiştir.
Planlamada 3,60 m ve katları kullanılarak strüktürü zorlamadan esnek bir çözüm elde edilmiştir. Ayrı bloklarda çözümlenen, ilköğretim okulu ve liseyi, doğuda ikinci kattaki kütüphane ve batıdaki tek katlı yemekhane bloğu birleştirmektedir. Kuzeye kapalı orta avlu, ilköğretim öğrencileri için ayrılmış, lise öğrencilerine ise kompleksin güneyindeki açık alan tahsis edilmiştir. Derslikler, kuzey ve güney yönlerine yerleştirilmiş, dersliklerin açıldığı ortak sirkülasyon ve teneffüs alanlarının iç bahçelerle doğal ışık ve hava alması sağlanmıştır.
Genel olarak işletme ve bakım açısından dayanıklı malzemeler seçilmeye özen gösterilmiştir. Okul cepheleri sıcak bir görünüm sağlamasının yanı sıra ileride de ek bakım gerektirmeyecek cephe tuğlasıyla kaplanmıştır.

Proje Bilgileri

Yer: İzmit, Türkiye
İnşaat Alanı: 9,000m²
İşveren: Sinan Dereli
Proje Tarihi: 2004
Yapım Tarihi: 2005
Sunulan Hizmetler: Avan Projesi, Ruhsat Projesi, Uygulama Projesi

Category

2000'ler, Eğitim