T.C. Yeni Delhi Büyükelçilik kompleksi

T.C. Yeni Delhi Büyükelçilik kompleksi projesi, Bayındırlık Bakanlığı’nın yeni dış temsilcilik binalarını elde etmek için açtığı proje yarışmalarının ilkinde birincilik ödülünü kazanmış ve daha sonra açılan yarışmalar için de referans oluşturmuştur. Projelerin1963’de tamamlanmış olmasına rağmen inşaat, ancak 1979’da başlamış ve büyükelçi evi inşa edilmeksizin 1983’de tamamlanabilmiştir.
Yeni Delhi’nin diplomatik bölgesinde Türkiye’ye tahsis edilen bir köşe arsada, büyükelçi evi, kançılarya, çeşitli tiplerde 12 ünite personel lojmanı ve 30 ünite hizmetli lojmanından oluşan bir kompleks tasarlanmıştır. Kentle yoğun ilişkisi olan kançılarya binası arsanın girişine yakın konumda, büyükelçi evi ise daha geride ancak otomobille kolay ulaşılabilecek bir konumda yerleştirilmiştir. Kompleksin resmi nitelikli bu iki büyük ögesi arsa topografyasından yararlanılarak yaklaşım yollarına göre hafifçe yükseltilmiş çekici bir ön alanın iki kenarında yer almaktadır. Önemlerine göre üç farklı tipte 12 ünite içeren personel lojmanları arsanın daha gerisinde, bir bahçe yolu yumuşaklığındaki ulaşım yolunun çevresine yerleştirilmiştir.
Yapıların güney ve batı yönleri, geniş saçaklar, güneş kesici düşey perde kolonlarla korunmuştur. Çatılarda hava akımının serinletici etkisinden yararlanılmak için arası boşluklu çift betonarme plak kullanılmıştır. Yapılar böylece hava akımlarına açık, güneşten korunmuş, tropikal bölgeye uygun bir mimari sergilemektedir. Cephelerde brüt beton, sıva ve özel tasarlanmış pişmiş toprak kafes elemanları kullanılmıştır.

Proje Bilgileri

Yer: Yeni Delhi, Hindistan
İnşaat Alanı: 6,000m²
İşveren: Bayındırlık Bakanlığı
Proje Tarihi: 1962
Yapım Tarihi: 1983
Sunulan Hizmetler: Yarışma Projesi, Kesin Proje, Uygulama Projesi

Metin Hepgüler ile birlikte

Category

1960'lar, Yönetim