Sanovel İlaç Fabrikası

Sanovel İlaç Fabrikası, Silivri İlçesi’nin Çantaköy mevkiinde E5 yolu üzerinde inşa edilmiştir. İstanbul’a yaklaşık 80 km uzaklıktaki yapı toplam 40 000 m² inşaat alanını içerir.
Katı, sıvı ilaçlarla sefalosporin türü ilaçları üretecek fabrikada, üretim alanları zemin katta ve pavyon sisteminde tasarlanmıştır. Arsa eğiminden yararlanılarak inşa edilen bodrum katlarla, zemin katın üstündeki yüksek bölümler, yoğun tesisat ve destek bölümlerini içerir. Zemin katta, geniş bir orta yolun bir yanında sıvı, katı ilaçlarla ambalajlama bölümleri, diğer yanında ise çok katlı bir otomatik depo-ham madde kabul ve mamul madde çıkışlarıyla personel girişleri, soyunma duş, wc. Alanları düzenlenmiştir. Söz konusu orta yol, tesisin giriş bölümünde idare ve yemek salonları bölümüne bağlanmaktadır.
Tüm yapı Sanovel’in kurumsal rengi olan mavi renkli alüminyum kompoze panellerle kaplanmıştır. İdare ve yemek salonları blokları arasında düzenlenen bir yeşil avlu, yönlere göre kullanılan yatay ve düşey güneş kırıcı elemanlar, kitle hareketleri, tek renkli yapıda güçlü gölge ışık etkileriyle amaçlanan yalın ama hareketli bir mimariyi ortaya koymaktadır. Çevre düzenlemesinin sakin yeşil çim örtüsü içinde ve açık mavi gök altında gölgeli-ışıklı mavi yapı kitleleri belirginleşmektedir.

Proje Bilgileri

Yer: İstanbul, Türkiye
İnşaat Alanı: 40,000m²
İşveren: Sanovel
Proje Tarihi: 2001
Yapım Tarihi: 2005
Sunulan Hizmetler: Avan Proje, Ruhsat Projesi, Uygulama Projesi, Mesleki Kontrollük

Category

2000'ler, Endüstri