Antalya Uluslararası Havaalanı 1. Dış Hatlar Terminali

Proje Devlet Hava Meydanları işletmesi tarafından Antalya Havalimanı’nda son yıllarda artan turist sayısına daha iyi hizmet vermek amacıyla açılan proje yarışmasında birinci ödülü kazanmış ve uygulanmıştır. Yarışmada, gelecekte Antalya Havalimanı’nın, yılda 40 milyon yolcuya hizmet verebileceği düşünülerek, yeni terminallerin aşamalı bir şekilde nasıl yerleştirilebileceğinin araştırılması ve bunun sonucunda 5 milyon yolcu kapasiteli ilk terminal binasının, yer seçiminin yapılarak projelendirilmesi istenmiştir.
Hazırlanan genel yerleşim planına göre, ilk ünitenin ekonomi sağlamak için mevcut aprondan yararlanması ve karayolundan algılanacak bölgede inşa edilmesi uygun görülmüştür. Yarışma şartnamesinde, gelen ve giden yolcuların yapıya mevcut yol kotundan bağlanmaları özellikle belirtilmiş; yolcu, bagaj ve servis sirkülasyonu üzerindeki yoğun çalışmalar sonucunda özgün bir çözüm elde edilmiştir.
Terminal binası, kara tarafında gelen ve giden yolcular için net bir şekilde ikiye ayrılan uzun dikdörtgen bir blok, apron tarafında ise “U” biçiminde bir blok olarak tasarlanmıştır. Apron yönündeki bloğun biçimini, uçakların park pozisyonları belirlemiştir. Bu biçim, yapıya girildikten sonra en kısa mesafede uçağa ulaştıran ve ayrıca ünitelerin birbirlerine en yakın mesafede inşa edilmesine olanak veren çözümdür.
Antalya Havalimanı turizm ağırlıklı bir alandır. Bu bakımdan, terminal binasının Antalya’ya özgü bir mimariye sahip olması; turistin ülkeye geliş ve gidişte ilk ve son izlenimlerinin oluşmasında, olumlu etkisi, hatırlatıcı nitelikleri bulunması amaçlanmıştır.

Proje Bilgileri

Yer: Antalya, Türkiye
İnşaat Alanı: 60,000m²
İşveren: Devlet Hava Meydanları İşletmeleri
Proje Tarihi: 1992
Yapım Tarihi: 1998
Sunulan Hizmetler: Avan Projesi, Uygulama Projesi, Mesleki Kontrollük

Category

1990'lar, Ulaşım